Babeszjoza, czyli groźny zabójca czworonożnych przyjaciół
Wiele chorób zwierzęcych jest wywoływanych przez z pozoru niegroźne zdarzenia. Jednym z nich jest ugryzienie przez kleszcza. Te insekty przenoszą mnóstwo groźnych dla życia i zdrowia pierwotniaków, które wywołują między innymi takie schorzenie jak babeszjoza. W jaki sposób rozpoznać tę przypadłość i jak ją zdiagnozować? Czy choremu na babeszjozę zwierzęciu da się jeszcze jakoś pomóc?
Czym dokładnie jest babeszjoza?
Babeszjoza, znana także jako piroplazmoza, to choroba wywoływana jest przez pierwotniaka Babesia canis. Bytuje on w gruczołach ślinowych kleszczy. Zatem głównym czynnikiem wywołującym zakażenie tą groźną chorobą jest ukąszenie przez kleszcza. By doszło do infekcji, ten musi być w kontakcie ze skórą zwierzęcia przez dłuższy czas: od kilku do kilkudziesięciu godzin.
Przeczytaj również: Jak się objawia babeszjoza?
Natomiast nie jest to jedyna droga zakażenia. Czworonóg, najczęściej pies, może też zarazić się babeszjozą od innego chorującego zwierzęcia. Do takich przypadków dochodzi na przykład na skutek pogryzienia przez chorujące na babeszjozę zwierzę.
Nawet jeśli wyciągniesz kleszcza ze skóry, zachowaj spokój. Monitoruj zwierzę i reaguj w razie jakichkolwiek nieprawidłowości, bo diagnostyka i leczenie schorzeń internistycznych są bardzo ważne.
Uwaga: nie każde ugryzienie kleszcza musi się wiązać z taką chorobą. Często jest to uzależnione regionalnie, tj. na jakimś terenie odnotowano szczególnie częste występowanie insektów z patogenem Babesia canis.
Objawy babeszjozy u psa
Do częstych objawów rozwijającej się babeszjozy należy:
- silne osłabienie organizmu,
- zanik apetytu,
- niedowład kończyn,
- problemy z wypróżnianiem się i oddawaniem moczu.
Gdy ma się do czynienia z poważnym lub późno wykrytym przypadkiem, trzeba wprowadzić także inwazyjne metody leczenia, takie jak transfuzja krwi. Taką interwencję lekarz weterynarii proponuje wówczas, gdy dojdzie do anemii hemolitycznej.
Czy babeszjozę można zwalczyć?
Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że nieleczona babeszjoza wywołuje groźne powikłania, w tym uszkodzenie wątroby i nerek, a nawet prowadzi do śmierci. Równie niebezpieczne będzie zwlekanie z reakcją, zwłaszcza jeśli ma się do czynienia ze szczeniętami lub ze starszymi psami.
Reaguj, jeśli zauważysz widoczne osłabienie, otępienie, brak apetytu lub inne tego typu dolegliwości. Zgłoś się do weterynarza, na przykład do kliniki weterynaryjnej Dr HAU w Krakowie.
Pamiętaj o tym, że w przypadku tak podstępnej choroby jak babeszjoza, często liczą się godziny. Im szybsza wizyta u weterynarza i wdrożenie leczenia, tym większa szansa zwalczenia schorzenia lekami i antybiotykami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana