Co wykonywane jest w ramach zabiegów stomatologicznych u zwierząt?
Dla znacznej grupy ludzi zdrowie ich czworonożnych przyjaciół zyskuje coraz większe znaczenie. Stomatologia zwierząt jest jednym z ważnych obszarów weterynarii, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń związanych z jamą ustną oraz uzębieniem zwierząt. Jakie rodzaje zabiegów stomatologicznych przeprowadzane są przez weterynarzy? Kiedy ich wykonanie może być konieczne?
Co obejmują zabiegi stomatologiczne przeprowadzane przez weterynarzy?
Stomatologia zwierząt to szeroka dziedzina weterynarii obejmująca profilaktykę schorzeń jamy ustnej oraz diagnostykę i leczenie chorób przyzębia. W ramach takiego leczenia weterynarze wykonują różnorodne zabiegi, które mają na celu nie tylko utrzymanie zdrowia jamy ustnej zwierzęcia, lecz także zapewnienie mu komfortu i dobrego samopoczucia. Wśród zabiegów stomatologicznych przeprowadzanych u czworonogów należy wymienić usuwanie kamienia nazębnego. Jest on nie tylko nieestetyczny, lecz również stanowi zagrożenie dla zdrowia jamy ustnej zwierzęcia, prowadząc nierzadko do rozwoju chorób przyzębia, takich jak zapalenie dziąseł czy parodontoza.
Innymi ważnymi elementami stomatologii zwierząt są ekstrakcje przetrwałych zębów mlecznych oraz zębów stałych. Zdarza się bowiem, że u części zwierząt zęby mleczne nie wypadają prawidłowo, co może prowadzić do problemów ze zgryzem oraz rozwijania się infekcji. W takiej sytuacji konieczne nierzadko okazuje się usunięcie przetrwałego zęba. Podobnie jest w przypadku zębów stałych, które zostały uszkodzone na skutek urazu czy choroby – ich pozostawienie może prowadzić do poważnych schorzeń jamy ustnej oraz całego organizmu.
Kiedy konieczne może być wykonanie zabiegu stomatologicznego u Twojego pupila?
Wykonanie zabiegu stomatologicznego u zwierzęcia może być konieczne w wielu sytuacjach. Przede wszystkim dobrze poddawać swojego pupila regularnym kontrolom weterynaryjnym, które mogą pozwolić na wczesne wykrycie ewentualnych problemów. W przypadku zauważenia przez właściciela objawów takich jak nieświeży oddech, nadmierne ślinienie, utrata apetytu czy trudności z jedzeniem, warto skonsultować się z weterynarzem, np. z Przychodni Weterynaryjnej VETICUS.
W sytuacji, gdy stwierdzone zostaną określone nieprawidłowości, lekarz weterynarii może zdecydować o konieczności przeprowadzenia zabiegu stomatologicznego. Tego rodzaju interwencje są nierzadko ważne dla zapewnienia zdrowia i dobrego samopoczucia pupili, a także dla uniknięcia wcześniej wspomnianych poważniejszych schorzeń jamy ustnej i całego organizmu, które mogą wynikać z niewłaściwej opieki stomatologicznej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana