Czy zwierzę wywożone za granicę musi posiadać paszport?
![Czy zwierzę wywożone za granicę musi posiadać paszport? Czy zwierzę wywożone za granicę musi posiadać paszport?](https://d2yvmenv39glx3.cloudfront.net/images/f-261295-czy-zwierze-wywozone-za-granice-musi-posiadac-paszport.jpg)
Każdy, kto planuje podróż ze zwierzęciem, powinien dokładnie zapoznać się z obowiązującymi w danym kraju przepisami dotyczącymi wwozu zwierząt. Przepisy często ulegają zmianom, a więc nawet w przypadku częstych i regularnych podróży warto śledzić wszelkie nowelizacje prawa w tym zakresie. Przede wszystkim w podróż ze zwierzęciem trzeba wziąć paszport, ale nie tylko.
Dokumenty potrzebne w podróży zagranicznej ze zwierzęciem
Nawet jeśli planujesz podróż do kraju, w którym nie ma potrzeby legitymowania się paszportem, to konieczne jest wyrobienie paszportu zwierzęciu. Pet paszport można wyrobić w gabinecie weterynaryjnym, a lista lecznic uprawnionych do tego znajduje się na stronie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Paszporty dla zwierząt wydaje Przychodnia Weterynaryjna AS z Piły. W dokumencie znajdują się wszystkie najważniejsze informacje dotyczące zwierzęcia, czyli imię, gatunek, rasa i płeć oraz dane o właścicielu i adnotacje o szczepieniach. Aby uzyskać paszport, konieczne jest spełnienie kilku warunków.
Ponieważ w paszporcie znajdują się informacje o sczepianiach, to zwierzę musi być przede wszystkim zaszczepione. W przypadku pierwszego szczepienia w życiu zwierzęcia lub w razie przerw dłuższych niż rok za granicę można wyjechać po 21 dniach od szczepienia. Kolejne zabiegi nabierają ważności w dniu wykonania. Co ważne, za granice nie można wyjeżdżać ze zwierzęciem, które nie ukończyło 12 tygodni. Przed wjazdem do niektórych krajów wymagane jest odrobaczenie zwierzęcia i wrobienie świadectwa zdrowia na 24 h przed przekroczeniem granicy. Wyjeżdżając poza UE, nie jest wymagany pet paszport – w niektórych przypadkach wystarczy samo oświadczenie lekarskie.
Czy konieczny jest mikroczip?
W paszporcie znajduje się także adnotacja o umiejscowieniu i dacie wszczepienia mikroczipu wraz z indywidualnym numerem. Jest to 15-cyfrowy kod ułatwiający identyfikację zwierzęcia. Kod można odczytać za pomocą specjalnego czytnika. Wszczepianiem mikroczipów także zajmuje się wspomniana wcześniej lecznica dla zwierząt z Piły. Chip musi spełniać normy ISO – w przeciwnym wypadku może być problem z jego odczytaniem w czasie przekraczania granicy. Po wszczepieniu chipu warto zarejestrować się w bazie danych, która ma za zadanie pomagać w identyfikacji zagubionych zwierząt.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Gęsia Skórka Pet Food Szymon Gąska
Zoologiczne sklepy woj. małopolskie32-400 Myślenice, Rzemieślnicza 7 lok. 4A/U
-
Pamelek Sklep Zoologiczny Elżbieta Jarzuchowska-Ciepły
Zoologiczne sklepy woj. mazowieckie05-074 Halinów, marsz. Piłsudskiego 25
-
Odrobacz pupila! Sklep internetowy
Zwierzęta - artykuły woj. śląskie42-233 Radostków Kolonia, Wesoła 149