Dokąd trafiają konie zabrane podczas interwencji wynikających ze znęcania się nad nimi?
Świat nie jest zawsze piękny i dobry. Czasami można spotkać ludzi, którzy krzywdzą swoich pupili. Każdemu zwierzęciu należy się miłość i szacunek – wiedzą o tym pracownicy i wolontariusze różnych fundacji i schronisk dla zaniedbanych psów, kotów, gryzoni, ptaków i zwierząt gospodarskich (koni). Konie, których właściciele znęcają się nad nimi, są zabierane przez takie instytucje. Jak można pomóc biednym, zmęczonym zwierzakom? Odpowiedź znajduje się w artykule.
Czym zajmują się schroniska i fundacje dla koni?
W Polsce można – póki co – odnaleźć tylko jedno sprawdzone schronisko dla koni. Jest to szanowana Fundacja TARA, działające na terenie województwa dolnośląskiego od lat 90. ubiegłego wieku. Od początku swojego istnienia schronisko prowadzi interwencje (obrońcy zwierząt zabierają tutaj biedne, zaniedbane konie). Jego zadaniem jest zapewnienie koniom (kalekim, chorym, porzuconym, po przejściach) spokojnego i bezpiecznego domu. Pracownicy, właściciele i wolontariusze takich fundacji chcą stworzyć pięknym, dostojnym zwierzętom azyl. Zwierzęta są leczone, żywione, otaczane troskliwą opieką – jakiej najprawdopodobniej nigdy wcześniej nie zaznały. Dba się o regularne badania, rehabilitację, odrobaczanie koni.
Schronisko dla koni ma też inną, ukrytą, misję – edukację młodych pokoleń w zakresie opieki nad zwierzętami i ekologicznego trybu życia, wegetarianizmu. Pracownicy, wolontariusze i właściciele chcą zmienić świat na lepsze – poprzez przeciwdziałanie wielkiemu okrucieństwu wobec każdego zwierzaka. Na terenie schroniska często urządzane są zajęcia edukacyjne dla osób z niepełnosprawnością i nadpobudliwością.
Jak można pomóc schroniskom dla koni?
Nawet jeśli dana osoba nie ma odpowiednich warunków na opiekę nad koniem (musiałaby wtedy dysponować własną stajnią, mieć dużo czasu oraz odpowiednie uprawnienia), nie znaczy to, że nie może pomóc biednemu, schorowanemu zwierzęciu. Istnieje tzw. adopcja wirtualna. Owo działanie polega na finansowym wspomaganiu podopiecznych. Wystarczy co miesiąc przekazywać do schroniska dobrowolną wpłatę (określona przez fundację kwota) na wyznaczone konto bankowe. Otrzymane pieniądze umożliwią kompleksową opiekę nad wybranym koniem – leczenie weterynaryjne, żywienie, pielęgnację. Można odwiedzać „adoptowane” zwierzę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana