Jak przebiega RTG zwierząt?
![Jak przebiega RTG zwierząt? Jak przebiega RTG zwierząt?](https://d2yvmenv39glx3.cloudfront.net/images/f-334456-jak-przebiega-rtg-zwierzat.jpg)
W diagnostyce weterynaryjnej, podobnie jak w medycynie ludzkiej, badania obrazowe odgrywają kluczową rolę. Jednym z najczęściej wykonywanych badań jest rentgen zwierząt, czyli RTG. Wbrew pozorom, nie jest to badanie zarezerwowane tylko dla dużych zwierząt, takich jak konie czy psy, ale także dla mniejszych pupili, np. kotów czy królików. W poniższym artykule dowiesz się więcej na temat tego, jak przebiega RTG zwierząt oraz jakie są jego zastosowania i przeciwwskazania.
Przygotowanie zwierzęcia do badania
Przed wykonaniem badania RTG zwierzęcia należy odpowiednio je przygotować. Przede wszystkim należy poinformować lekarza weterynarii o wszelkich wcześniejszych problemach zdrowotnych oraz o przyjmowanych przez zwierzę lekach. W niektórych przypadkach konieczne może być również przeprowadzenie dodatkowych badań laboratoryjnych przed wykonaniem RTG, aby ocenić ogólny stan zdrowia pacjenta. Należy także zadbać o to, aby zwierzę było na czczo – nie powinno jeść ani pić na kilka godzin przed badaniem. Jeśli chodzi o profesjonalne RTG zwierząt, Kraków jest miastem, w którym skorzystamy z usług przychodni takich jak np. Dr Hau.
Pozycjonowanie zwierzęcia podczas badania
Podczas badania RTG zwierzęcia są umieszczane w specjalnych pozycjach, które pozwalają uzyskać najlepsze obrazy. W zależności od badanego obszaru ciała zwierzę może być układane na plecach, boku lub brzuchu. W niektórych przypadkach konieczne jest również unieruchomienie pacjenta, aby uniknąć poruszenia się podczas badania. Może to być osiągnięte za pomocą specjalnych pasów, kołnierzy ortopedycznych czy uspokajających leków. Warto zaznaczyć, że personel wykonujący badanie musi dbać o swoje bezpieczeństwo i chronić się przed promieniowaniem rentgenowskim, stosując m.in. fartuchy ołowiane i osłony tarczowe.
Zastosowania i przeciwwskazania do wykonania RTG
Badanie RTG zwierząt ma wiele zastosowań w diagnostyce weterynaryjnej. Najczęściej jest wykorzystywane do oceny stanu kości i stawów, np. w przypadku podejrzenia złamań, dysplazji stawów biodrowych czy zmian zwyrodnieniowych. Ponadto RTG może być używane do diagnozowania chorób układu oddechowego (np. zapalenia płuc), układu pokarmowego (np. obecność ciał obcych) czy układu moczowego (np. kamica nerkowa). Niemniej jednak istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania badania RTG u zwierząt.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Amadeusz Pilichowski Przychodnia weterynaryjna
Weterynaria - usługi woj. łódzkie92-014 Łódź, Janosika 14
-
Przychodnia Weterynaryjna Vetosowa
Weterynaria - usługi woj. pomorskie80-299 Gdańsk, Balcerskiego 20D
-
Vita Przychodnia weterynaryjna Roman Garbaciak
Weterynaria - usługi woj. śląskie42-215 Częstochowa, Kisielewskiego 76