Jak wygląda ekstracja zębów u koni?
Stomatologia koni poczyniła duże postępy w ostatnich latach. Coraz więcej właścicieli koni rozumie, że kontrole stomatologiczne są podstawowym elementem profilaktyki i dlatego muszą być przeprowadzane regularnie. Usunięcie zęba nie jest powodem do zmartwień, ponieważ takie zabiegi są obecnie rutynowe i tylko w rzadkich przypadkach wiążą się z powikłaniami. Jak przeprowadza się ekstrakcję u koni?
Dlaczego u koni pojawiają się problemy z zębami?
Koń był pierwotnie zwierzęciem stepowym i jego zęby są przystosowane do rozdrabniania trawy i ziół. W nowoczesnym żywieniu koni oprócz trawy, siana i kiszonki pojawiło się ziarno. Zmiana systemu karmienia może wpływać na zęby i prowadzić do problemów stomatologicznych. Podczas żucia paszy objętościowej koń musi w pełni poruszać szczękami i równomiernie ściera zęby. W czasie gryzienia ziarna proces ten występuje w znacznie mniejszym stopniu, co może powodować powstawanie ostrych krawędzi, tak zwanych haków.
Konie bardzo różnie reagują na urazy w obrębie jamy ustnej. Niektóre nadal jedzą normalnie, inne rozsypują ziarno lub wypluwają siano uformowane w kulki. Mogą również wystąpić problemy podczas pracy. Dlatego regularne kontrole są bardzo ważne. Dobrze, kiedy w czasie badania weterynarz może użyć lampy do rozwieracza, która pozwala precyzyjnie oświetlić wnętrze pyska i dokładnie ocenić stan zębów. W połączeniu z lusterkiem jest wówczas w stanie postawić diagnozę nawet, co do ostatnich zębów trzonowych.
Jak wykonuje się zabieg ekstrakcji zębów u koni?
Każde leczenie stomatologiczne, poza wywiadem opiera się na szczegółowym badaniu głowy, jamy ustnej, stawów żuchwy i otaczających struktur. Umożliwia to użycie specjalistycznego sprzętu, do którego poza rozwieraczem w odpowiednim rozmiarze należy podpórka. Żeby uniknąć niepotrzebnego stresu oraz przeprowadzić dokładną diagnozę i bezpieczne leczenie, wszystkie zabiegi stomatologiczne u konia są zawsze przeprowadzane po podaniu sedacji. Ekstrakcje zębów przeprowadza się tylko po wyraźnym wskazaniu. Najczęściej używa się kleszczy i usuwa ząb po rozluźnieniu dziąseł przez jamę ustną.
Jeśli w związku z próchnicą lub złamaniami nie jest to możliwe stosuje się ekstrakcję przezpoliczkową. Dlatego warto mieć komplet narzędzi do różnych przypadków. Weterynarze zaopatrujący się w sklepie z akcesoriami weterynaryjnymi Fit-vet szczególnie cenią wygodę sprzętów bezprzewodowych. Brak przewodów znacznie ułatwia pracę, ponadto zwiększa bezpieczeństwo zabiegów. Nowoczesne tarniki są wyposażone w wydajne akumulatory o dużej pojemności, pozwalające na długą pracę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana