Kleszcz u psa – wszystko co musisz wiedzieć, by poprawnie zareagować

Spis treści
- Kleszcz u psa. Jakie są objawy i zagrożenia?
- Jak usunąć kleszcze u psa?
- Jak uchronić psa przed kleszczami?
Kleszcz u psa. Jakie są objawy i zagrożenia?
Jednym z głównych zagrożeń, na jakie wystawione są psy podczas codziennych spacerów, jest ugryzienie kleszcza. Pajęczaki te są bowiem nośnikami co najmniej czterech chorób stanowiących śmiertelne zagrożenie dla zdrowia naszych pupili: boreliozy, babesjozy, erlichiozy i anaplazmozy. Każda z nich charakteryzuje się innym przebiegiem. Wspólnymi syndromami są:
- podwyższona temperatura
- apatia
- zanik apetytu
- wymioty
Po jakim czasie od ugryzienia można zaobserwować objawy? Przyjmuje się, że wystąpić mogą one nawet do 2 miesięcy od kontaktu z kleszczem. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek symptomów kluczowa jest jak najszybsza reakcja. W przypadku chorób odkleszczowych organizm pieska nie obroni się sam. Potrzebuje natychmiastowej pomocy specjalisty.
Jak usunąć kleszcze u psa?
Wyciąganie kleszcza u psa jest procesem, podczas którego trzeba zachować niezwykłą precyzję działania. Pajęczak wczepia się w ciało czworonogów za pomocą aparatu gębowego. Tak by jak najskuteczniej ssać krew, która wędruje do jego żołądka. Trzeba go zatem złapać w taki sposób, by nie mógł on zwrócić niebezpiecznej dla psa zawartości organizmu pod skórę podopiecznego.
Pęsetę należy ułożyć jak najbliżej skóry czworonoga i delikatnie, lecz zdecydowanie, wykręcać, dopóki nie zobaczymy główki pasożyta. Dobrze będzie ułożyć go na jednorodnej jasnej powierzchni, by upewnić się, że żadna z jego części nie została w ciele psa. Gdyby tak się stało, jak najszybciej znajdź pobliskie usługi weterynaryjne.
Po całej operacji pamiętaj o dezynfekcji. Przemyj zarówno ranę po kleszczu, jak i własne ręce!
Wiele osób widząc kleszcza u psa, próbuje się pozbyć go za pomocą wazeliny lub alkoholu. Jest to bardzo często popełniany błąd. Zabiegi takie mogą spowodować, że pasożyt zwymiotuje, w wyniku czego może dojść do zakażenia naszego zwierzęcia.
Jak uchronić psa przed kleszczami?
Na rynku znajdziemy kilka rozwiązań, które pozwolą uchronić Twojego psa przed ugryzieniem przez pijącego krew pasożyta. Najpopularniejsze są oczywiście obroże. Zawarta w nich substancja z czasem przedostaje się do sierści. Obroże gwarantują roczną ochronę przed ugryzieniem.
Możemy również zdecydować się na formę doustną – tabletki. Dostępne są one w kilku wariantach smakowych. Po zażyciu przez okres 3 miesięcy nie będziemy musieli się martwić kleszczami u psa.
Najskuteczniejszym rozwiązaniem są aplikowane na skórę krople. Nakładane raz w miesiącu sprawiają, że odstraszający płyn dostaje się do gruczołów łojowych psa. W ten sposób roztacza ochronę uniemożliwiającą kleszczom żerowanie. Równie dobrą estymą cieszą się szczepienia. Pierwsza dawka powinna zostać podana psu 30 dni po ukończeniu 3 miesiąca życia, a później regularnie powtarzana co 6 miesięcy.
Ostatnim środkiem ochronnym przed kleszczami są odstraszacze ultradźwiękowe. Emitowane fale blokują narządy kleszczy w promieniu 1,5 m i nie pozwalają im żerować. Urządzenia można zawiesić na obroży. Gwarantuje ono ok. 8 miesięcy ochrony.
Każdy właściciel musi sam podjąć decyzję, co będzie najlepsze dla pupila. Warto obserwować, jak zwierzęta reagują na wybrane rozwiązanie i w przypadku np. braku akceptacji odstraszacza przez pieska, wybrać inną drogę ochrony.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Amadeusz Pilichowski Przychodnia weterynaryjna
Weterynaria - usługi woj. łódzkie92-014 Łódź, Janosika 14
-
Przychodnia Weterynaryjna Vetosowa
Weterynaria - usługi woj. pomorskie80-299 Gdańsk, Balcerskiego 20D
-
Gabinet weterynaryjny Grzegorz Pelczar
Weterynaria - usługi woj. podkarpackie38-400 Krosno, Krakowska 222
-
Pies Czyli Kot Przychodnia weterynaryjna Joanna Anna Rabiega
Weterynaria - usługi woj. łódzkie94-001 Łódź, Rajdowa 2