Profilaktyka zdrowia czworonożnych pupili - jak często i dlaczego warto wykonywać USG jamy brzusznej?

Jeśli czytasz ten tekst, najprawdopodobniej jesteś oddanym i kochającym opiekunem psa lub kota. Zależy ci na zdrowiu i dobrym samopoczuciu pupila, dlatego dbasz o jego dietę, kondycję i ogólne samopoczucie. Na pewno wiesz, jak ważnym elementem opieki nad zwierzęciem domowym jest również profilaktyka, rozumiana jako regularna kontrola stanu zdrowia. Jakie badania powinna obejmować?
Doroczna wizyta kontrolna u weterynarza
Twój pies lub kot to okaz zdrowia? Gratulujemy świetnej opieki nad zwierzakiem! Jeśli twój pupil ma się dobrze, zapewne nie unikasz gabinetu weterynaryjnego i odwiedzasz go przynajmniej raz w roku – w celu zrobienia szczepień. Bardziej prawdopodobne jest jednak, że bywasz tu częściej, chociażby po to, żeby kupić dobrą karmę, tabletki przeciw kleszczom lub na odrobaczanie.
Przeczytaj również: Zasady profilaktyki weterynaryjnej
Przypuśćmy jednak, że wybierasz się do lecznicy dla zwierząt na doroczny przegląd zdrowia pupila. Co powinien on obejmować? Zestaw badań w wersji minimum to:
Przeczytaj również: Wizyta u weterynarza — jak się przygotować?
- kontrola ogólna (skóra, sierść, zęby, oczy) i ważenie,
- osłuchanie serca i pomiar tętna,
- badanie krwi, kału i moczu.
Oprócz tych podstawowych badań weterynarze coraz częściej zachęcają właścicieli do wykonywania regularnego badania USG jamy brzusznej. Dlaczego?
USG jamy brzusznej w profilaktyce weterynaryjnej
Niestety nie wszystkie choroby dają wyraźne objawy i nie wszystkie można wychwycić w wynikach badań laboratoryjnych. USG weterynaryjne, tak samo jak badanie wykonywane u ludzi, pozwala lekarzowi na ocenę struktur narządów wewnętrznych i dzięki temu na szybkie wykrycie np. guzów, torbieli czy zmian wielkości organów. W takich przypadkach nie należy wpadać w panikę – wczesna diagnoza zwiększa szanse na pomyślne leczenie. Dlatego u starszych pupili, u których ryzyko występowania nowotworów i chorób związanych z wiekiem wzrasta, USG jamy brzusznej należy wykonywać przynajmniej raz do roku.
Przeczytaj również: Okresowe badania kontrolne zwierząt domowych
Specjaliści z gabinetu weterynaryjnego Vet4U w Wieliczce wykonują badania USG profilaktyczne, diagnostyczne i w trakcie ciąży. U suczek i kotek, które spodziewają się młodych takie badanie wykonuje się oczywiście częściej – dokładny harmonogram badań należy ustalić indywidualnie z weterynarzem. W tym miejscu warto podkreślić, że badanie jest bezbolesne i w pełnie bezpieczne dla zwierzęcia. Pewien dyskomfort może wywoływać jedynie konieczność wygolenia sierści na brzuszku. Ponadto twój pupil powinien powstrzymać się od siusiania na 2 godziny i nie może jeść przez 12 godzin przed badaniem – żeby pęcherz był pełny, a jelita wolne od gazów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Przychodnia Weterynaryjna Vetosowa
Weterynaria - usługi woj. pomorskie80-299 Gdańsk, Balcerskiego 20D
-
Janiszewski Wiesław Przychodnia Weterynaryjna Vet
Weterynaria - usługi woj. lubelskie20-060 Lublin, Młodej Polski 18
-
Amadeusz Pilichowski Przychodnia weterynaryjna
Weterynaria - usługi woj. łódzkie92-014 Łódź, Janosika 14