Rola białka w diecie psów i kotów
Białko jest obok węglowodanów i tłuszczów podstawowym składnikiem diety psów i kotów, bez którego ich wzrost, rozwój i funkcjonowanie nie byłoby możliwe. Dlatego tak ważne jest dostarczanie w codziennym pożywieniu odpowiedniej ilości białka pochodzącego ze źródeł wysokiej jakości. Jaką rolę odgrywają aminokwasy i co warto wiedzieć o zapotrzebowaniu na nie psów i kotów? Sprawdzamy.
Jakie funkcje pełni białko?
Zbudowane z aminokwasów białko pełni wiele ważnych ról w organizmie zwierząt. Najważniejsze z nich to:
• funkcja budulcowa – białko jest zasadniczym elementem wszystkich tkanek organizmu, a także enzymów i hormonów;
• regulowanie procesów przemiany materii;
• utrzymanie bilansu wodnego i homeostazy;
• ochrona immunologiczna.
Przeczytaj również: Karma monoproteinowa dla psa - co warto wiedzieć przed zakupem?
Ponadto niektóre aminokwasy wpływają także na zachowanie zwierząt – np. niedobór tryptofanu może powodować stany lękowe i agresję. By zatem utrzymać psa lub kota w zdrowiu i dobrej formie, trzeba podawać mu dobrze zbilansowane karmy z dużą zawartością wysokiej jakości mięsa, dostępne m.in. w sklepie zoologicznym Dla psa i kota.
Przeczytaj również: Wpływ diety na proces zdrowienia kota z problemami ze strony układu moczowego
Jakie są najlepsze źródła białka dla psów i kotów?
Psy i koty mają nieco inne potrzeby pokarmowe. Karmy dla psów mogą wykorzystywać zarówno zwierzęce, jak i roślinne źródła białka, natomiast koty – jako bezwzględny mięsożerca – przyswajają jedynie białka pochodzenia zwierzęcego. Wśród dobrych źródeł białka można wymienić wołowinę, drób, łososia, tuńczyka, jagnięcinę, wieprzowinę, dziczyznę, jaja, a także coraz popularniejsze larwy owadów. Jeśli chodzi o białka roślinne, zawierają je rośliny strączkowe i zboża, które jednak powinno podawać się z umiarem.
Przeczytaj również: Co oznacza, że karma dla psa jest wysoko strawna?
Większość karm wykorzystuje różne źródła białek, co jest korzystne dla większości zwierząt. Z myślą o pupilach z alergiami pokarmowymi produkuje się też karmy monobiałkowe dla psa i kota.
Od czego zależy zapotrzebowanie na białko?
Zapotrzebowanie na białko nie jest stałe przez całe życie zwierzęcia. Wzrasta w przypadku osobników młodych, które potrzebują go do wzrostu, w okresie ciąży i laktacji, przy intensywnym wysiłku fizycznym oraz podczas wymiany sierści. I tak szczenięta i suki karmiące potrzebują ok. 28% białka w diecie, a psy zaprzęgowe – nawet 35%, podczas gdy dorosły, zdrowy pies ok. 20%. W diecie kotów białko powinno natomiast stanowić ok. 60%.
Trzeba jednak pamiętać, że nadmiar białka bywa szkodliwy, zwłaszcza dla zwierząt starszych, które mogą mieć problem ze zmetabolizowaniem jego nadwyżki. Najbezpieczniej jest podawać zwierzęciu karmy przeznaczone dla jego grupy wiekowej dobrych marek, np. Naturea, Yora czy True Hemp.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana