Typowe zaburzenia zachowania u psów i kotów
Przedstawiciele poszczególnych gatunków komunikują się ze sobą w dany sposób. Problemem jest porozumiewanie się pomiędzy osobnikami innych gatunków, np. ludzi ze zwierzętami domowymi. Opiekunowie nie zawsze potrafią odczytać sygnały wysyłane przez koty czy psy. Behawior tychże zwierząt domowych można podzielić na typowy bądź nietypowy. Z tego artykułu dowiesz się, jakie zaburzenia zachowania występują najczęściej u psów i kotów!
Najczęstsze problemy behawioralne u psów
Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka i to nie ulega wątpliwościom. Niektóre zaburzenia zachowań opiekunowie tych czworonogów uznają za nieodbiegające od normy. Mowa tutaj m.in. o żebraniu jedzenia znajdującego się na stole, skakaniu na ludzi i gryzieniu rąk w wyniku odczuwania nasilonych emocji, czy zbyt mocnej zabawie i nieumiejętności wyciszenia się. Do innych typowych zaburzeń zachowania u dorosłych psów zalicza się:
Przeczytaj również: Jakie są oznaki przeziębienia u psa?
agresję wobec innych psów i ludzi,
niszczenie przedmiotów użytku domowego,
załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych w domu,
szczekanie i wycie w czasie nieobecności opiekuna,
ciągnięcie na smyczy.
Jeśli zauważyłeś wymienione objawy świadczące o zaburzeniu zachowania u Twojego psa, to zanim zostanie rozpoczęta terapia behawioralna, warto skonsultować się z Przychodnią Weterynaryjną św. Franciszka, jeśli zamieszkujesz w okolicach Jarzębia Zdrój, Mikołowa, Pszczyny lub Żor. Dlaczego należy uprzednio odbyć wizytę w gabinecie weterynaryjnym? Lekarz weterynarii przeprowadzi szereg badań i potwierdzi bądź wykluczy, że źródłem nieodpowiednich zachowań są dolegliwości somatyczne.
Przeczytaj również: Podstawowe elementy diagnostyki weterynaryjnej
Kot z pazurem – typowe zaburzenia zachowania kotów
Problemy behawioralne dotykające koty również nie mogą być zbagatelizowane przez opiekunów. Dlatego warto wiedzieć, jak te czworonożne pełne gracji zwierzęta, sygnalizują, że coś złego dzieje się z ich psychiką. Do najczęstszych należą:
załatwianie potrzeb fizjologicznych poza kuwetą,
drapanie mebli i uporczywe miauczenie,
agresja wobec opiekunów i innych zwierząt,
nadmierna pielęgnacja sierści poprzez silne wylizywanie – pojawienie się wyłysień i ran.
Podobnie jak w przypadku psów, jeśli u Twojego kota pojawiły się wymienione zaburzenia zachowania, należy skonsultować się z weterynarzem, który nie tylko przeprowadzi szereg badań diagnostycznych, ale również udzieli porad behawioralnych. Koty należą do bardzo wrażliwych zwierząt reagujących na nagłe zmiany w otoczeniu (np. przemeblowanie, przeprowadzka), co może odbić się negatywnie na ich zdrowiu zarówno fizycznym, jak i psychicznym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana